Menu
Nákupný košík 0

Hodnoty FUNKY DOG - ako a prečo to tak máme nastavené?

Zverejnené od Katarina Králová dňa

Minulý týždeň som navštívila medzinárodny chovateľský veľtrh Inzerzoo v Nemecku, kam každé 2 roky smerujú všetky najväčšie svetové značky, aby prezentovali svoje produkty, novinky a aby získavali kontakty na nové spolupráce.

Je to rozhodne skvelá skúsenosť, hoci vo mne zanechala trochu trpkosti. Pýtate sa prečo? Rada by som vám k tomu napísala pár riadkov.

Sektor s chovateľskými potrebami každým rokom rastie. A je veľa ľudí, ktorí to vníma ako jednoduchý návod na zbohatnutie :) Každým dňom vznikajú nové značky, e-shopy, obchodíky.

Moja vízia a a gól od začiatku bolo to, že nech budem robiť čokoľvek, tak budem podporovať zvieratá v núdzi. Nemám potrebu, aby sa zo mňa stala boháčka, ochotne sa vzdávam veľkého percenta z predaja, aby som tak mohla pomáhať. Samozrejme nie každý je podobne nastavený.

FUNKY DOG vznikol z lásky ku psíkom, ku všetkému živému. Tiež vznikol s rešpektom k našej planéte, k životnému prostrediu a s hodnotami ako je poctivá ručná práca, férove odmeňovanie, zákaznícky servis, kvalita či niečo “obyčajné” ako je radosť z práce a podpora tých, ktorí sú znevýhodňovaní.

Môj úplne prvý motýlik som si navrhla sama, skúšala som veľa možností, sledovala po internete či niečo podobné existuje, či vôbec psie motýliky sú v ČR alebo SK (neboli ;). Nešla som niekde len tak, aby som skopírovala to čo už existuje. Vymyslela som si motýlik, tak aby bol praktický, jednoduchý, elegantný, kvalitný...To všetko sama, za vlastne peniaze, ktoré som si šetrila, vo vlastnom čase popri práci. A je to tak s každým jedným produktom, ktorý pod FUNKY DOG prinášam (preto to tak dlho trvá! :)).

Asi sú to moje prirodzené hodnoty, možno je to tým, že mám staršiu sestru a keď som bola malá, veľa vecí som po nej chcela opakovať a ona mi vždy povedala “neopakuj sa, rob si svoje”. A asi to vo mne utkvelo a riadim sa podľa toho dodnes.

Prečo to píšem? Lebo ma to hnevá, keď vidím v akej veľkej miere sa všetko všade kopíruje. Aké je to jednoduché prísť k už založene existujúcej firme a proste všetko čo robia odkopírovať a využívať len benefity. Lebo to sama osobne poznám, koľko už motýlikov vzniklo od kedy som s tým začala ja, koľko individuálov jednoducho vykráda či dizajn alebo marketing mojej značky. Je to smutné, a hoci veľa ľudí povie “to je normálne, to sa proste deje”, mne sa to nepáči, hnevá ma to a som z toho smutná.

Málokto si vie predstaviť koľko práce, energie, času a peňazí je za niečim, čo človek tvorí od začiatku sám a poctivo. Prečo by malo byť akceptované, že kde kto môže prísť a jednoducho to skopírovať?

Na veľtrhu možné vidieť jak veľmi sa toto praktikuje. Jeden rok niektorá zo značiek predstaví novinku a o ďalší rok to už vidíte na ďalších stánkoch. Zákazník vlastne ani nevie, kde a ako to začalo. Navyše väčšina ľudí si jednoducho vyberá podľa ceny. A keď niekto na úplnom začiatku nemusel venovať peniaze do vývoju, tak je logické, že je preňho jednoduchšie dať nižšiu cenu a tým pádom už úplne podkopať daný originálny produkt.

Ďalší fakt z ktorého som zostala dosť sklamaná je to, že 90% všetkých vecí aj od veľkých značiek sa vyrába v Ázií. Každý na to môže mať iný názor. Ale ja som zástanca toho, aby sa podporovala lokálna pracovná sila, lokálna ekonomika. Aby sa veci robili poriadne. Aby každý, kto vo výrobe pracuje mal zabezpečené vhodné pracovné podmienky, aby dostal správne ohodnotenie. Toto sú pre mňa dôležité hodnoty a pokiaľ existuje možnosť ako to môžem podporiť, tak to urobím.

Väčšina látok, ktoré používam sú logicky pravdepodobne tiež vyrobené niekde v Azií (kde inde by sa pestovala bavlna...) ale dizajn, farbenie a konečná úprava prebieha v ČR alebo EU. Nepoužívam kožu, pretože je neetická a ekologicky totálna katastrofa. Miesto toho som našla unikátny materiál Piñatex, ktorý sa vyrába z odpadu pri pestovaní ananásov a dáva dodatočný príjem farmárom na Filipínach. Snažím sa minimalizovať odpad a používať len papierové materiály pokiaľ je to možné, dokonca zásielky posielam v recyklovaných krabiciach, ktoré by boli inak hodené do odpadu :)

Výroba textilných výrobkov FUNKY DOG prebieha v chránenych dielňach a maminkami na materských dovolenkách v ČR a SK. Na výrobu najnovších produktov ako sú obojky a vodítka som našla malú dielničku, kde sa výrobe venuje manželský pár, ktorý podniká sám na seba a robia to najlepšie ako vedia – poctivou prácou.

Prečo vám toto všetko vypisujem? Pretože ma to hnevá aj mrzí zároveň, pretože tiež by som rada FUNKY DOG dostala na medzinárodnú úroveň, ale nie za každú cenu! Pretože nechcem, aby niekto kopíroval FUNKY DOG. Som vďačná za každý projekt, ktorý vzniká s myšlienkou pomôcť zvieratám v núdzi. Vždy sa však dá nájsť originálna cesta, ktorá by neubližovala niekomu, kto už začal pred tým.

Chcela by som sa raz zúčasniť aj ja s FUNKY DOG ako vystavovateľ na Interzoo, ale bohužiaľ tiež viem, že v momentne keď sa tam ukážem, tak do pár mesiacov budú podobné produkty kolovať po svete. Niečo sa dá čiastočne právne ochrániť, ale kto potom bude chodiť po súdoch a vymáhať odškodnenie? To si tiež môžu dovoliť len hráči, ktorým v prvom rade ide o peniaze, ale to FUNKY DOG nie je. 

Rozhodne podporujem každého, kto sa rozhodne, že začne niečo tvoriť, že začne pracovať sám na seba, je to skvelé! Doporučujem však z celého srdca, skúste priniesť niečo originálne. Niečo čo bude “vaše”. Áno môžete sa kade tade inšpirovať. A možno to čo si doma sami nakreslíte, vymyslíte, pripravíte už niekto niekde inde na svete robí, lebo mal podobnú myšlienku. To je samozrejme možné, ale len vo vašom vlastnom produkte, nápadne, myšlienke bude kus vás a verím, že to vás bude hnať dopredu.


Zdieľajte tento príspevok← Starší článok Novší článok →


0 komentárov

Napíšte komentár

Komentáre musia byť odsúhlasené pred zverejnením.

Liquid error: Could not find asset snippets/currencies.liquid Liquid error: Could not find asset snippets/currencies.liquid