Menu
Nákupný košík 0

Kam to zasa ideš?!

Zverejnené od Katarina Králová dňa

Separačná úzkosť – strach zo samoty

Mali sme doma dočasku Ninku – krásna, milá to dáma, ktorá si našla skvelú rodinku. Na Ninke sme si však všimli, že trpí práve strachom zo samoty a preto sme sa rozhodli sa s vami podeliť o skúsenosti. A sme radi, že vďaka svojej milovanej rodinke robí Ninka super pokroky :)

Naši psíci sú veľmi spoločenské a sociálne tvory, ktoré radi trávia čas so svojou svorkou – so svojimi ľuďmi. Avšak náš životný štýl častokrát nedovoľuje byť so psíkom celý deň. Môže sa teda stať, že aj váš miláčik trpí, keď ho zrazu necháte doma samého. Jedná sa o celkom vážnu vec, ktorá ovplyvňuje psychiku psíka a častokrát aj fasádu vášho interiéru. Čo teda v takom prípade robiť?

Aké sú prejavy? V momente, keď zatvoríte za sebou dvere, sa hafan premení v operného speváka a vystúpenie môže začať - kňučanie, štekanie, zavýjanie...a väčšinou sa u nich prejaví túžba po menšej či väčšej dizajnérskej úprave vášho interiéru. Psík je veľmi fixovaný na konkrétnu osobu z domácnosti, prenásleduje vás aj na toaletu a čistenie zubov prebieha výlučne spolu.

Toto správanie sa môže prejaviť u akékoľvek psíka a nemusí byť vždy spojené s traumatickým zážitkom z minulosti.

Ako teda zo psíka urobiť pohoďáka aj keď práve nie ste spolu? 

 • Dostatok fyzického vyžitia – psík musí byť dostatočne vybehaný, aby tak ako my ľudia zo seba vyventiloval stres. Skúste hry s aportovanim či s inými psíkmi v parku. Hovorí sa, unavený pes rovná sa dobrý pes :)
 • Dostatok psychického vyžitia – je potrebné myslieť aj na to, aby mal pes unavenú myseľ. To sa najlepšie robí výcvikom. Opakujte, čo už viete a k tomu pridávajte nové veci. Niečo nad čím bude premýšľať, keď budete preč.
 • Jeho miestečko – malo by byť vyhradené, kde pes bude rád tráviť čas či už s vami alebo sám. Môže to byť predsieň, chodba, oddelená izba. Mal by tam mať pelech, hračky, vodu. Jednoduchými povelmi a odmenami ho naučíte, aby tam ostával čoraz dlhšie a sám. Začať môžete trénovaním, že pelech posunietie o 2m od vás ďalej, potom povel “zostaň” v rovnakej miestnosti a nakoniec to zvládne aj vo vedľajšej izbe. Pomôže vám pri tom vynález modernej doby – dvere. Zatvárajte ich, keď odchádzate z miestnosti, aby vás všade neprenásledoval. Ale nezabúdajte, že doba odlúčenia musí být vždy tak krátká, aby to psík zvládol aj bez vyvolania stresu. Na začiatku tréningu, to môžu být len sekundy, kedy sa musíte stihnúť vrátiť a psíka odmeniť :)
 • Program na dlhé chvíle – pripravte psíkovi niečo, čo ho zabaví kým budete preč a k tomu môžete pridať ukľudňujúcu hudbu (napríklad audioterapia od Dokonalej Lásky - http://www.dokonalalaska.cz/e-shop/index.php?route=product/category&path=70_47). Môžu to byť hlavolami, ktoré si buď vyrobíte sami doma (odkaz v angličtine: https://www.youtube.com/watch?v=blORWOIO02Q alebo https://www.youtube.com/watch?v=s24bXJN7bOw) alebo kúpite v obchode (tip: Rebel Dog rebeldog.cz). Hodia aj veľké morkové kosti na ohrýzanie – vyberajte len kvalitné kúsky, aby si psík neublížil, kým budete preč.
 • Aby miesto topánok hrýzol hračku - ak psíkovi dávate veci určené na zábavu a on ich ignoruje a namiesto nich si nájde na roztrhanie uteráky, topánky či bundy, skúste psíkovi veci, s ktorými sa má hrať schovať. Nedávajte mu všetko pekne nachystané do pelechu, dajte ich do miest, kde už viete, že bude hľadať vaše veci a k jeho hračke dajte maškrtu. Naučí sa, že keď nájde svoje veci po byte, dostane dobrotu a často potom o vaše topánky už nemá záujem.
 • Odchod – niektoré články radia sa so psíkom nelúčiť a nehladkať ho keď odchádzate ani keď sa vrátite domov. Naopak iní radia mu to vystvetliť ako parťakovi, že proste odchádzate, ale vrátite sa domov za chvíľu :) U vyrovnaných psíkov funguje "dohoda”. U psích závislákov lúčenie a vítanie často separačnú úzkosť prehlbujú. Je potrebné zvoliť jednotnú stratégiu a tej sa držať. Ak sa rozhodnete pre druhú variantu, môžete pred odchodom psíkovi dať aj obľúbenú hračku, ktorú má miesto Vás iba v čase, keď nie ste doma.
 • Esenciálne oleje – výborne fungujú prírodné esenciálne oleje, ktoré sú známe svojími ukľudňujúcimi schopnosťami. My máme skvelé skúsenosti a mnoho doporučení na olejíček od Dokonalej Lásky - http://www.dokonalalaska.cz/e-shop/index.php?route=product/product&path=70_54&product_id=91. Používa sa priamo vmasírovaním hlavne na ušká a krk psíka. A dá sa použiť aj do difuzéru. 
 • Zábrany – ak by zlíhali vešekeré tipy a triky a vy by ste si nevedeli dať rady, prípadne by jeho dekoratívna činnosť mohla byť aj nebezpečná (ohrýzanie káblov, žranie nevhodných predmetov...), tak je lepšie vyskúšať klec (kovovú alebo látkovú), na ktorú ho musíte postupne navyknúť. Mať ju doma otvorenú, dať tam pelech, počkať kým si tam psík vlezie sám. Na chvíľu zatvoriť a potom zas otvoriť. Musí z toho sám mať dobrý pocit, určite neexistuje, aby sa tam psík zatvoril hneď od začiatku na 4 hodiny...to by z toho bol veľmi nešťastný. Zatvoriť psíka do klietky je častokrát viac náročne na psychiku človeka, ale je fajn pokiaľ si na to pes sám zvykne a vie, že je to miesto odpočinku, kedy potom nasleduje aktivita. Ak výcvik vykonáte správne, väčšinou potom nie je potrebné ani klietku zatvárať. Pre psa sa stane jeho vlastným priestorom, kde sa cíti dobre a odpočíva tam dobrovoľne do momentu, kým počuje kľúče v zámku. 

Pár slov na záver – psíka nikdy netrestajte za zničené veci. Dožaduje si tak pozornosť a môže to neskôr aj zneužívať. Roztrhané topánky znamenajú, že sa pes snažil zbaviť stresu a vaša vôňa mu pripomína vašu prítomnosť. Kontrolovať aktivity psíka a jeho pokroky môžete vďaka inštalácií kamery alebo nastavením tabletu s kamerou a zapnutím špeciálnej aplikácie, ktorá sa spáruje s vaším telefónom. Vy tak môžete sledovať hafana v priamom prenose na telefóne a následne sa poučiť čo funguje a čo naopak nie.

Máte so separačnou úzkosťou skúsenosti aj vy? Napíšte nám vaše tipy :) Ďakujeme Hanke z Buldočí naděje a Zdenke Průšovej z útulku Tábor, ktoré sa s nami podelili o svoje bohaté skúsenosti.


Zdieľajte tento príspevok← Starší článok Novší článok →


 • Skvěle napsané!

  Žlutá Stužka dňa

Napíšte komentár

Komentáre musia byť odsúhlasené pred zverejnením.