Máme nový e-shop! Doména funkydog.sk nefunguje. Prosím prejdite na www.funkydog.cz ĎAKUJEME

Prečo adoptovať dospelého psíka?


V prvom rade by sme vám veľmi chceli poďakovať, že ste sa vo svojom živote rozhodli dať šancu psíkov z útulku a rozhodli ste sa adoptovať. Ročne tisícky psíkov hľadajú domovy a aj naším cieľom je podporovať adopcie pred kúpou psíka a podporou ďalšieho množenia.

Problematiku a definíciu množenia sme rozviedli v naších predchádzajúcich článkoch, kde sme rovnako dali tipy aj na to ako sa množiarňam vyhnúť (časť I. klikni sem, časť II. klikni sem).

Prečo by ste si však mali vybrať dospelého či staršieho psíka pred šteniatkom? Poďme sa pozrieť na niekoľko mýtusov...

  • chceme hráve aktívne šteniatko - dospelý psík či psík senior je stále veľmi aktívny. Vôbec to nie je otázka veku. V priemere sa psík dožíva 12-14 rokov. Niektorí psíkovia sa dožívajú ešte vyššieho veku a sú vitální až do konca svojho života
  • chceme aby s nami chodil na túry a dlhé výlety - neexistuje dôvod prečo aj 5-ročný psík by sa k vám nemohol pridať. Od prvého dňa čo sa psík konečne dostane von z útulku (kde pravdepodobne väčšinu času trávi zatvorený v koterci). sa jeho výdrž zlepšuje a naberá na obrátkach. Kamarátka si adoptovala 5 ročného chrta, ktorý s nimi chodil na dlhé prechádzky, dokázal blbnúť s tenisovou loptičkou až kým nemal 12 rokov, kedy sa z dôvodu choroby zhoršila jeho pohyblivosť. 
  • chceme si psíka vycvičiť od malička - psy všetkých vekových kategórií sú schopní sa učiť novým veciam. Vždy záleži na technike akú zvolíte a ako veľmi sa tréningu chcete venovať, no nikdy nie je neskoro naučiť psíka novým povelom. Navyše dospelí psíkovia sú schopní sa dlhšie na niečo sústrediť v porovnaní so šteniatkami, ktoré sú veľmi ľahko a rýchlo vyrušené akýmkoľvek podnetom z okolia. Taktiež je už veľká šanca, že psík už niečo vie. Dospelí a seniorní psíkovia majú svoju povahu viac menej danú a preto je jednoduchšie si vybrať psíka presne podľa vaších predstáv a potrieb.
  • hygiena - všetci psy majú tendenciu si udržiavať svoje okolie kde spia a jedia čisté. A preto je veľmi jednoduché akékohokoľvek psíka naučiť hygiene veľmi rýchlo v porovnaní so šteniatkami, ktorým to niekedy trvá dlhé týždne. Navyše, nie každý psík, ktorý je v útulku sa tam dostal z ulice. Veľa z nich je prijatých od pôvodných majiteľov a teda majú už veci ako hygienu natrénovanú. 
  • neistá minulosť - keď sa psík dostane do útulku, je omnoho jednoduchšie spoznať a vyhodnotiť správanie staršieho psíka ako šteniatka. Majú svoju povahu už danú - chcete kluďasa alebo aktívneho blázna? Preferujete kamarátskeho vítacieho psíka alebo aj takého čo vás ochráni? Máte doma mačičky či deti a chcete aby s nimi psík vychádzal? To všetko sa na staršiom psíkovi dá odpozorovať rýchlejšie. Rodičia môžu mať isté obavy, že psík senior môže nečakane ublížiť deťom. Pravda je taká, že starší psík sa skôr stiahnie do pozadia pokiaľ sú mu náhled pohyby či krik nepríjemné akoby mal útočiť. V porovnaní s tým majú šteniatka ostré zúbky a pazúriky a ľahko tak dôjde k zrazeniu aj pri obyčajnom hraní. Navyše útulok či dočasná opatera, dokáže vyhodnotiť ako sa psík v prítomnosti bude správať prípadne na čo si dávať pozor. V neposlednej rade je potreba poznamenať, že všetci psy dokážu byť nepredvídateľní a je jedno či s vami vyrastal od malička alebo nie. Psík vždy potrebuje svoje bezpečné miesto, kam sa môže vzdialiť pokiaľ potrebuje kľud.
  • chcete si vybrať podľa konkrétnych vlastností plemena - výhoda útulkov je, že si naozaj vyberie každý. Či už podľa výzoru alebo povahy - je možné si vybrať presne takého akého hľadáte. 

A čo sú ďalšie výhody adopcie staršieho psíka?

  • dospelí psíkovia sú viac nezávislí, šteniatko niekedy dokáže vyžadovať extrémne veľa pozornosti. Tak ako deti, aj oni potrebujú veľmi veľa aktivít na zabavenie, rýchlo sa začnú nudiť a lenošenie im nič nehovorí. Naopak dospelý psík si rád cez deň schrupne, dokáže sa zabaviť aj sám a lepšie sa dokáže prispôsobiť vášmu životnému štýlu.
  • sú to najlepší terapeuti na svete. V živote sa stanú smutné situácie, človek ostatne sám či stratí zmysel života. Psík mu do života prinesie opäť radosť, určitý typ stereotypu a hlavne neobmedzené mazlenie sa. Dospelý psík vám bude spokojne robiť spoločnosť aj pri sledovaní televízie, bez nutnosti zas niečo vymýšľať :)
  • dospelí a seniorní psíkovia majú ukľudňujúci efekt na mladších či bojazlivých psíkov. Taktiež im dokážu ukázať ako sa správať či ich nasledovať. Komunikácia medzi psami je komplexná a hoci my ľudia sa ich snažíme trénovať, najjednoduchšie a najrýchlejšie je učiť sa medzi sebou. Dokonca sa nedoporučuje brať si naraz 2 šteniatka, dokážu sa proti vám spiknúť a vystrkovať rožky, kdežto spárovať staršieho psíka s mladším má veľa výhod. 

Skúste si aj vy premyslieť, či vo vás nie je kúsok porozumenia a lásky na to prijať staršieho psíka. Je štatisticky dokázané, že dospelí / starší pes je v útulku 4x dlhšie ako šteniatko či mladý pes. 

November je mesiac adopcií starších psíkov. Rozhliadnite sa vo svojom okolí a dajte aj vy šancu staršiemu psíkovi, ktorí aj on sám vás naučí novým trikom. 

 


Napíšte svoj komentár


Upozorňujeme, že komentáre musia byť schválené pred zverejnením