Menu
Nákupný košík 0

Prečo vďaka psíkom žijeme dlhšie?

Zverejnené od Katarina Králová dňa

Vedci vo Švédsku nedávno zistili, že majitelia psíkov majú nižšie riziko smrti. Ako je to možné?

Až neuveriteľných 3,4 milióna ľudí vo veku medzi 40-60 rokov sa podielalo na tomto výskume, kde sa porovnávali výsledky majiteľov psov s ostatnými. Výsledky ukázali, že u majiteľov prevažne poľovníckych plemien psíkov je nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení. 

Vysvetlení sa ponúka hneď niekoľko. Jeden z nich je, že pre psíka sa väčšinou rozhodujú aktívnejší ľudia a teda žijú viac v pohybe. Druhý dôvod môže byť aj to, že majitelia psíkov prichádzajú vďaka svojmu chlpáčovi do väčšieho kontaktu s rôznymi baktériami a tým je ovplyvnená črevná mikroflóra, ktorá priamo súvisí s naším zdravím. A teda my psíčkari sme vystavení baktériam, ku ktorým by sme sa inak nedostali. Ďalšie vysvetlenie môže aj to, že psíčkari majú bohatšie sociálne kontakty, ktoré tiež pomáhajú oddialiť kardiovaskulárne ochorenia.

Psík má výrazný efekt na človeka, ktorý žije sám. „Výsledky ukázali, že osamelí majitelia psov mali o 33% znížené riziko úmrtia a o 11% znížené riziko srdcového infarktu, v porovnaní s osamelými jedincami, ktorí psa nemajú,“ uviedla vedúca štúdie Dr. Mwenya Mubanga z univerzity v Uppsale. 

Niektoré zo starších výskumov už dávno potvrdili, že osamelí ľudia sú náchylnejší na kardiovaskulárne ochorenia. 

Úplne presne sa nedá povedať, čo je tým hlavným dôvodom. To, že psík = kamarát prináša osamelým ľuďom radosť do života alebo to, že psík automaticky znamená aj viac pohybu a viac aktivít. 

Každopádne verím, že každý z nás je neskutočne vďačný za blahodárnu prítomnosť naších štvornohých kamarátov :)

Zdroj informácií www.pluska.sk  


Zdieľajte tento príspevok← Starší článok Novší článok →


0 komentárov

Napíšte komentár

Komentáre musia byť odsúhlasené pred zverejnením.

Liquid error: Could not find asset snippets/currencies.liquid Liquid error: Could not find asset snippets/currencies.liquid