Už od roku 1979...


Každý príbeh raz začína a potom zas končí. Príbeh pani Ivy začal už v roku 1979, od kedy sa angažuje v záchrane zvierat v núdzi. 

Aj keď len minulý rok založila spolok Azyl Tylda, za 40 rokov čo sa zachraňuje mačky a psíkov, jej rukami prešlo stovky, dokonca tisícky zvierat. A my by sme vám Azyl Tylda radi predstavili, aby ste vedeli kam tento mesiac poputuje podpora. Tylde venujeme 15 000 Kč predajom kuchárky pre psov Neštěkej a jez!

Momentálne sa pani Iva Stejkalová nachádza v rodinnom domčeku Drahloviciach, kde sa stará o 40 zvierat - 16 psíkov a 24 kočičiek. Z toho 5 psíkov je na adopciu, 11 psíkov už v azyle ostane na dožitie. Väčšia polovica kočičiek sú plaché, dalo by sa povedať divoké kočky, ktoré v azyle žijú svojim životom, niekoľko kočičiek je domácich a 7 je na adopciu (1 odrostlá kočka, 7 mačiatok a ďalšie 2 pribudnú pani Ive cez víkend...).

Názov Tylda je podľa prvej mačičky, ktorú pani Iva v roku 1979 zachránila. V tej dobe ešte neexistovalo žiadne povedomie o probléme potulných mačiek. Všetko sa točilo len okolo papierových čistokrvných mačiek. A keď sa s ňou pani Iva zúčastnila medzinárodnej výstavy ako s "domácou mačkou", oprávnene sa ľudia veľmi čudovali.

Roky plynuli, potreba pomáhať zvieratám sa zvyšovala a tak sa menil aj život pani Ivy. Momentálne dedikuje absolútne všetko čo má zvieratám. Človek si to môžno nedokáže predstaviť, ale starostlivosť o 40 zvierat si vyžadajú veškerý váš čas, financie, jednoducho všetko. Osobný život ide stranou, voľné dni či víkendy neexistujú. Keď príde zima, tak zvieratá sú s pani Ivou vo vnútri v jej dome.

Azyl Tylda sa primárne zameriava na záchranu seniorných psíkov a mačiek. To vyžadaje častokrát väčšie finančné prostriedky, zvláštnú starostlivosť a tiež väčšiu trpezlivosť s hľadaním toho správneho domova. Najväčším problémom bývajú zuby, zanedbané zuby znemožňujú pre psíka prijímanie potravy, častokrát majú zápal, čo sa ďalej šíri do tela. Všetky psy aj mačky kastruje. Divoké mačky z okolia tiež necháva pani Iva kastrovať a následne sa vracajú do lokality.

A ako môžete Azylu Tylda pomôcť vy?

Pri našej návšteve sme sa bližšie zoznámili s 2 psíkmi na adopciu a tu je ich príbeh:

BEN - plemeno kanadský retríver toller

Ben je 13 letý pes, kterému zemřel majitel. Dostal se do útulku, tam v kotci trpěl (byl zvyklý bydlet doma), dostal se nakonec do Tyldy do rodinné péče. Zařadil se pěkně mezi ostatní pejsky a vypadá u nás spokojeně. Rád chodí na klidné procházky, hezky si vykračuje a nikam se nežene. Ostatní pejsky toleruje. Je to už starší pohodář, nenáročný, laskavý hafan a má úžasnou srst! Jen už špatně slyší. Pokud by se našel někdo, kdy by poskytl Beníkovi klidný domov získá oddaného parťáka. Je to moc hodný a klidný pejsek, který by někomu jako společník ještě přinesl spoustu radosti. Na jaře 2018 Ben utrpěl úraz oka, které mu následně muselo být vyňato. Je bez komplikací a i s tímto handicapem se stále poohlíží po někom, kdy by mu poskytl nový domov.

Za nás o Benovi môžeme pomovedať, že je to naozaj milý psík. Na svoj vek je stále plný energie, má rád prechádzky a nepohrdne dobrým pamlskom :)

 

LUMPÍK - 13 rokov, mix teriér

po měsíci se Lumpík vrátil z adopce. Prý moc vadil jeho handicap - po prodělané operaci svěrače mu občas po procházce zůstane u zadečku malý bobek... Je tedy nutné po procházce utřít nejen packy, ale také případně zadeček... Nic víc. A bohužel nový páníček toto nezvládl. JINAK PRÝ JE LUMPÍK MOC FAJN PEJSEK, IDEÁLNÍ RODINNÝ PES K DĚTEM... A TAK LUMPÍK HLEDÁ DOMOV PODRUHÉ, TENTOKRÁT UŽ NAPOŘÁD. Lumpíkovi během roku zemřeli oba pánečci a zůstal v bytě sám. Chodili za ním přátelé majitelů, půl roku hledali řešení, krmili, venčili... ale trvale to nešlo. A tak přijel k nám do azylu. Lumpík je velice přátelský pejsek, ve výborné kondici. Do azylu přijel s tím, že se zrovna nekamarádí se psy, kočky nezná. První den trochu povrčíval, když k němu někdo čuchnul, ale už druhý den byl v pohodě se všemi. Kočky neřeší vůbec. Hned první večer si vlezl na klín a byl moc rád, že už není sám. Pořád sedí vedle útulkové tety a má položenou hlavu na její noze. Má rád lidskou společnost. Je zvyklý žít v bytě, na děti, celý život byl pravidelně očkovaný.

Lumpík bol na prechádzke veľmi milý, akčný, plný energie, za pamlsok čokoľvek ;) Jeho hendikep by nemal byť prekážkou, aby bol milovaný. 

 


1 komentár


  • Jiri Urban

    Jezdíme k paní s kočkami z okolí v rámci kastračního programu a jsme rádi, že ji máme takhle blízko a že je vždy připravená kočičákům pomoci. Záslužná činnost kde je každá podpora dobrá!


Napíšte svoj komentár


Upozorňujeme, že komentáre musia byť schválené pred zverejnením